IMG_4117.jpg

Blog

Protiv fašizma

Uvek kada prođem pored ovog betonskog šahta setim se Bregmanovog saveta broj 7 - Ne udarajte naciste.

Neko je, u mom kraju, nacrtao kukasti krst na betonskom šahtu. Neko drugi je, moguće po ugledu na umetnika Pjera Paola Spinacija, preko kukastog krsta nacrtao srce. Pjer se na ulicama Verone strpljivo bori protiv govora mržnje i neonacističkih poruka tako što ih prepravlja u lepe grafite slatkiša i voća. Moj komšija je omanuo jer se kukasti krst i dalje jasno nazire, pa nije jasno da li je srce trebalo da prekrije svastiku ili je poruka bila da nam je nacizam u srcu.

Da bi objasnio svoj 7. savet, Bregman u knjizi Čovečanstvo piše o problemu građana Vunsidela u Nemačkoj. Zbog toga što je na njihovom groblju sahranjen Rudolf Hes, nekadašnji Hitlerov zamenik, svakog 17. augusta, na godišnjicu Hesove smrti, neonacističke organizacije dolaze da mu odaju počast. Dočekuju ih besni antifašisti koji protestuju, a ponekada se situacija otme kontroli pa se i fizički obračunaju sa neonacistima. Bregman ne odobrava takav vid borbe. Tvrdi da koliko god viralni videi na društvenim mrežama, u kojima nacisti dobijaju batine, mogu delovati kao pobeda antifašizma, takav vid borbe ide u prilog neonacističkim grupama.

Bregman opisuje jedan drugačiji pristup problemu do koga je došlo 2014. godine na predlog Fabijana Vihmana. Zajednica se organizovala oko Vihmanove ideje i te godine je dočekala neželjene turiste velikodušno, obezbedila im da mirno marširaju ulicama pa ih čak posipala konfetama kada su stizali na cilj. Ono što iznenađeni neonacisti nisu znali jeste da su se građani Vunsidela dogvorili da će za svaki pređeni metar koji učine u toku marša, donirati po 10E za organizaciju EXIT-Deutschland. Na taj način za organizaciju koja pomaže ljudima da napuste desničarske grupe te godine je prikupljeno oko 20.000E. Iako akcija može delovati naivno, Bergman tvrdi da se čak i iz same reakcije neonacista moglo zaključiti da im se gostoprimstvo nikako ne uklapa u planove, a osim toga, broj poziva organizaciji EXIT-Deutschland posle akcije se povećao za 300%.

Kod Pjerove samostalne borbe protiv grafita mržnje posebno je interesantno što deluje kao da se prihvatio bitke koja je unapred izgubljena. On provodi sate da bi nacrtao grafit kolača preko kukastog krsta, a onda, dan kasnije, neko u nekoliko sekundi preko tog lepog grafita nažvrlja još dve svastike. Pjer tada ne odustane već reaguje tako što se potrudi da preko tih žvrljotina nacrta još kompleksniji i lepši crtež. Iako neočekivano, često se dogodi da Pjer pobedi i da nacistički simboli na nekom od zidova Verone utihnu i povuku se pred lepotom njegovih grafita.

Bojan DzodanComment